WYJAZD DO WAŁBRZYCHA !

SERDECZNIE ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA ŁĘŻYCA
NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ
OFERTA OBEJMUJE: PRZEJAZD AUTOKAREM, USŁUGĘ PRZEWODNIKA,
UBEZPIECZENIE NW, BILETY WSTĘPU ORAZ SMACZNY OBIAD.
PROSIMY O ZABRANIE WYGODNYCH BUTÓW I DOBREGO HUMORU.

ZAPISY:
723 501 611 – JOLANTA RABĘDA,

606 711 221 – KAZIMIERA RASIŃSKA

W PROGRAMIE:
ZAMEK KSIĄŻ – trasa Książ Barokowy – prowadzi przez salony barokowe:
Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon
Gier oraz Salon Barokowy. Spacer po tarasach zamkowych. Wizyta w Palmiarni.
WAŁBRZYCH – wizyta w Starej Kopalni – kompleksie poprzemysłowym ilustrującym
historię i tradycje górnictwa wałbrzyskiego. Spacer po mieście – zobaczymy
m.in. Pałac Czettritzów i Albertach.

PLAKAT  —->

walbrzych 2018 plakat

 

 

 

 

 

KRÓTKA RELACJA Z WYCIECZKI

 

W sobotni poranek 19 maja 2018 grupa 30 mieszkańców miejscowości Łężyca wyruszyła na wycieczkę do Wałbrzycha. Słoneczna pogoda, dobry nastrój , i rozpoczęliśmy realizację projektu współfinansowanego przez Miasto Zielona Góra.  W organizacji wycieczki pomogła p.Dorota z zielonogórskiego PTTK oraz świetny przewodnik turystyczny p.Janusz K.                                                                                    W programie mieliśmy zwiedzenie Zamku Książ,  Palmiarni oraz Starej Kopalni-Centrum Nauki i Sztuki.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był  Zamek Książ – jeden z najpiękniej położonych zamków w Europie. Największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości w Polsce – to majestatyczna budowla, która wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i bajkowym położeniem w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zamek był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, a największy wpływ na dzisiejszy jego wygląd miała panująca tu rodzina Hochbergów. Dziś zamek nadal skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach, miejscach, zapisanych w przekazach pisanych i ikonograficznych, a nawet w…legendach.

Z zamku udaliśmy się do  Starej Kopalni – bardzo ciekawe muzeum, dzięki pomocy UE bardzo ładnie odrestaurowany obiekt. Kopalnia zajmuje duży teren, zwiedzaliśmy ją w kolejności jak robili to górnicy idący do pracy. Imponujące i ciekawe zwiedzanie ale zabrakło nam czasu na zwiedzenie wszystkiego. Korytarz w kopalni pokonaliśmy prawie biegiem żeby zdążyć na spotkanie z przewodnikiem i zjeść smaczny obiad !

Po smacznym obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie Palmiarni, jest to najstarsza w Polsce, zbudowana w latach 1911 – 1914 roku przez Jana Henryka XV Hochberga właściciela Zamku Książ i Pszczyny, który w ten oryginalny sposób trwale obdarował kwiatami swoją piękną angielską żonę Marię Teresę of Pleas zwaną „Daisy” czyli „Stokrotka”.Piękne miejsce, do którego warto wstąpić podczas pobytu w Wałbrzychu. Z początku było strasznie duszno, ale już po chwili można się  przyzwyczaić. Mnóstwo pięknych roślin, kwiatów, kaktusów, drzew (niezwykłych) i owocowych. Polecam! Pięknie tu! Idealne miejsce, dla tych którzy kochają przyrodę. W jednym miejscu można zobaczyć wiele wspaniałych roślin, pawie, żółwie i różnobarwne kwiaty. Był czas na dobry deser i miłe chwile wśród pięknego otoczenia egzotycznej roślinności. I choć „złotego pociągu ” w Wałbrzychu nie znaleźliśmy to czas wspólnie spędzony był dobrym czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *